Viñola i degustacja win hiszpańskich – relacja

Są festiwale win, są duże imprezy z winem w tle, są targi win. Wszystko pięknie, ale idea subtelności i elegancji tego szlachetnego trunku często rozmywa się w zgiełku wydarzeń i ilości testowanych kieliszków. Całe szczęście, czasem zdarzają się niewielkie winne uroczystości z właściwym klimatem i charakterem. Tak właśnie było wczoraj na degustacji organizowanej przez sklep Viñola w poznańskim Spocie, na Dolnej Wildzie. Warto było się tam pojawić, aby odpocząć po całym weekendzie wrażeń. W spokoju, wśród rekomendacji i opowieści wokół, można było spróbować specjalnie przygotowanych na tą okazję win.

 Na degustacji pojawiły się 4 pozycje. Białe Chardonnay Barrica od Principe de Viana, które 3 miesiące spędziło w dębowej beczce, pięknie rozpoczęło cały test panel. Bogate aromaty, subtelny smak, urzekające zbalansowanie i konsekwencja to najważniejsze zalety wspomnianego wina. Jako kolejne zaprezentowało się świeże, aromatyczne, owocowe wino różowe – Auzolan Rosado. Bez fajerwerków, ale poprawne. Degustację zamykały 2 wina czerwone – pierwsze soczyste, miękkie, młode i bardzo przyjemne na lato – 100% tempranillo znów od Principe de Viana (PV Tempranillo). Butelka zakupiona i zabrana do domu, więc i recenzja pojawi się niedługo. Drugie, od tegoż samego producenta, PV Crianza 2007 – kupaż 3-szczepowy, beczkowy, lekko pieprzowy, z delikatnymi właściwościami ściągającymi w tle, ale nadal zachowujący ładną, owocową świeżość. Z pewnością nie były to wina wielkie, ale wszystkie doskonale dobrane – zwłaszcza do aury gorącego czerwcowego wieczoru.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 W tle film przedstawiający proces produkcji win, piękna mapa winiarska Hiszpanii, regionalne przekąski i prowadzący Inigo Cordon Moreno – Hiszpan z Nawarry o winach z tegoż regionu opowiadający! Czego chcieć więcej na doskonałej degustacji win. Właściwie chciałoby się zostać tam dłużej i spróbować dużo więcej. Z drugiej strony, ten lekki niedosyt powoduje, że już nie mogę doczekać się kolejnej prezentacji, która czeka nas niedługo – zgodnie z zapowiedziami gospodarzy. Oby!

Reklama

3 myśli w temacie “Viñola i degustacja win hiszpańskich – relacja”

Możliwość komentowania jest wyłączona.