Principe de Viana 100% Tempranillo, czyli hiszpańska młodość bywa boska

Hiszpańska Nawarra to już marka sama w sobie – bordoskie tradycje, doskonałe terroir, dbałość o szczegóły i przede wszystkim doskonałe wina. Zarówno te proste, jak i te najdroższe potrafią mile zaskoczyć skrywanym bogactwem. Każdy kto wino choć odrobinę lubi Nawarry spróbować musi – osobiście doradzam szukać małych winiarni, których produkty w pełni oddają charakter tego niezwykłego regionu.

Takie właśnie jest przedstawianie dziś Tempranillo od Principe de Viana. Piękna pękata butelka, z przykuwającą wzrok czarno-różową koszulką, skrywa genialne wnętrze młodego wina. 3 miesiące dojrzewania w beczce i 3 miesiące w butelce – a rezultat?! Najlepiej sprawdźcie sami bo warto!

Nazwa: Tempranillo 100%

Producent: Principe de Viana

Apelacja: D.O. Navarra

Region: Navarra

Szczep: tempranillo

Rocznik: 2009

Cena: 28 PLN

Miejsce zakupu: Viñola

ANALIZA WZROKOWA

Kolor: wiśniowy z błyszczącymi refleksami, mocno przejrzysty i bardzo klarowny – typowy dla młodego tempranillo

Łzy: średnio gęste, dość szybkie, ładne, wskazują na średnią ekstraktywność

ANALIZA ZAPACHOWA

Nos I: średni, intrygujący, zachęca

Nos II: średni+, rozwija się delikatnie i bardzo rzekłbym swobodnie

Jakość aromatów: dobrej jakości

Typ aromatów: owocowe, spożywcze, odzwierzęce

Rodzaj aromatów: wiśnia, konfitura malinowa, czekolada, odrobina skóry – wyjątkowo bogate jak na tą półkę cenową i młodość owego wina

ANALIZA SMAKOWA

W smaku charakteryzuje się niezłą równowagą. Jest ładna kwasowość, rekompensowana ciepłym alkoholem i wyczuwalnym garbnikiem. Lekka przewaga kwasowości daje niezwykłe orzeźwienie. Jest też nuta odbeczkowej goryczki. Można śmiało je określić jako dobrze zbudowane młode wino czerwone, urzekające świeżością i aromatycznością! PIĘKNE!

Intensywność aromatów: wyraźne, różnorodne, konsekwentne z aromatami nosa, choć gubią posmaki skórzane

Typ aromatów: owocowe, spożywcze

Rodzaj aromatów: podobnie jak w nosie mamy paletę czerwony i leśnych owoców, konfitury, suszone owoce, odrobinę kawy i wanilii. Czekolada aż sama przyszła do tego wina – naturalny dodatek

Finisz: średnio długi i bardzo owocowy.

PODSUMOWANIE:

Młode, zrównoważone i konsekwentne wino, do picia teraz i zwłaszcza teraz – latem! Polecam każdemu na pikniki, do grilla, nad jezioro itp., itd.!

Temperatura podania:16°C

Potrawy: wszystko co z czekoladą lub kawą, do tiramisu, tuńczyk i łosoś, pomidorowe pasty oraz letnie sałatki. Doskonałe do ponczu czy koktajli. Nada się też do mniej pikantnych mięs czerwonych w sosach.

Ocena własna: Urzeka swoim bogactwem, niezwykłym dla wina, które spędziło zaledwie 3 miesiące w beczce i 3 w butelce zanim trafiło na rynek. Szczerze polecam każdemu zwolennikowi młodego pinot noir i osobom, które uczą pić się czerwone wina. Cała reszta winnych smakoszy odnajdzie w nim cudowne orzeźwienie i doskonały stosunek jakości do ceny.

Ocena: 86

Tabela degustacyjna Galicyjskiej Szkoły Smaku

Reklama

Jeden komentarz na temat “Principe de Viana 100% Tempranillo, czyli hiszpańska młodość bywa boska”

Możliwość komentowania jest wyłączona.