City Winery jest naprawdę świetnym miejscem!

City Winery is a very cool place” – tak Eric Asimov, słynny krytyk gastronomiczny i zarazem recenzent wina pracujący dla New York Times podsumował najciekawszą winiarnię świata – City Winery. Co ją wyróżnia. Wyobraźcie sobie, że ktoś produkuje wino w sercu Nowego Yorku – na Manhattanie. Niecałe 60 km2 zamieszkiwane przez ponad 1,5mln osób. Wśród nich Michael Dorf fundator i właściciel City Winery – miejsca przełomowego, pionierskiego i do dziś stanowiącego niedościgniony ideał na całym świecie.

Pomysł na własną winiarnię narodził się w 2006 roku, o dziwo w Kalifornii, po wyprodukowaniu pierwszej beczki wina wspólnie z bratem  Joshem i winemakerem Davidem Tatem. Sztuka tworzenia wina wciągnęła Michaela Dorfa tak bardzo, iż postanowił nie tylko wręczyć swoim znajomym butelkę ze swoim nazwiskiem na etykiecie, ale stworzyć dla nich miejsce, gdzie będą mogli z pomocą specjalisty wyprodukować własne wino. I tak w grudniu 2008 roku swoją działalność rozpoczęła Winiarnia Miejska – 21 tys. metrów kwadratowych lokalu na Manhattanie, gdzie z winogron sprowadzanych z całego USA oraz Ameryki Południowej, produkuje się wino. Niemożliwe? ALE PRAWDZIWE!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Otwarcie zbiegło się w czasie ze światowym kryzysem ekonomicznym i początkowo nikt nie wróżył sukcesu City Winery. Pomysł okazał się jednak na tyle innowacyjny i zarazem kompleksowy, że wkrótce lokal zyskał grono zwolenników. Później nadeszły przychylne recenzje w prasie – najpierw gastronomicznej, w końcu też winiarskiej. Z każdym dniem sukces wkradał się w coraz dalsze zakamarki winiarni, aż wypełnił ją całkowicie. Dziś jest to miejsce uznawane za kultowe. Sala koncertowa, klub nocny, restauracja, wine bar, winiarnia z możliwością stworzenia zgodnie z upodobaniami własnej beczki wina. To tylko elementy, które pomogły – całość wypełniła niezwykła atmosfera, ludzka pasja i doskonały pomysł na biznes. Nie mogło się nie udać!

Główną działalnością City Winery – poza samą produkcją i sprzedażą wina rzecz jasna – jest organizacja koncertów, spotkań biznesowych i uroczystości. Wszystko zespala atmosfera pasji do najwyższej jakości jedzenia, muzyki, sztuki i przede wszystkim wina. Sale udostępniane gościom rozmieszczone są w sąsiedztwie kadzi fermentacyjnych czy wyjątkowej piwniczki z winami – co ciekawe jej zawartość to nie tylko produkty City Winery, ale także 6 400 doskonale wyselekcjonowanych butelek, często trudno dostępnych na rynku. Najwięcej jednak sprzedaje się wina domu na kieliszki. Nalewane jest za pomocą instalacji podłączonej bezpośrednio do kadzi z winem, pomijając tym samym proces butelkowania. W Polsce rozwiązanie takie też jest znane i stosowane w popularnych mini-browarach. W świecie win jest to jednak działanie prekursorskie.

Pisać o zaletach City Winery można w nieskończoność. Ja natomiast każdemu kto ma okazję, polecam odwiedzić to niezwykłe miejsce na 155 Varick Street. Zachęcam też do obejrzenia filmu, na którym przekonacie się jak tam jest!

all photos copied from City Winery facebook profile

strona internetowa City Winery

strona internetowa właściciela Michaela Dorfa

Reklama

Jeden komentarz na temat “City Winery jest naprawdę świetnym miejscem!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.