Wino od trudnej młodzieży!

Z cyklu winiarni niezwykłych, po City Winery, nadszedł czas na  coś zupełnie innego! SAN PATRIGNANO. Nie będę ukrywał, że do napisania tego artykułu zachęcił mnie wywiad Jerzego Kruka z 4 senses, z właścicielkami wine baru Bardeaux w cudzie nad wisłą, gdzie wino od trudnej młodzieży z San Patrignano jest dostępne.

San Patrignano to przede wszystkim wielka idea. Ośrodek pomocy dla osób uzależnionych od narkotyków oraz ośrodek zdrowia i hospicjum – głównie dla zarażonych wirusem HIV. Jego działalność rozpoczęła sią w 1978 roku, kiedy fundator Vincenzo Muccioli przyjął pod swój dach pierwszą grupę młodzieży potrzebującej wsparcia w walce z uzależnieniem. Ośrodek jest całkowicie bezpłatny, nie ma żadnych podłoży politycznych, ideologicznych czy religijnych. Utrzymuje się z produktów, które wytwarzają osoby uczestniczące w programie, środków rządowych i dotacji sponsorów. Jednym z głównych zajęć przebywających tam podopiecznych jest wytwarzanie wina. Ośrodek produkuje także sery, oliwy z oliwek, szynkę czy miód. Można tam znaleźć autorskie meble, rowery, projekty graficzne, szkolić psy i konie. Tym samym, każda z walczących z nałogiem osób ma możliwość odnalezienia swojej pasji i nowego pomysłu na życie – bez narkotyków. San Patrignano pod swoją opiekę przyjmuje każdego, kto naprawdę chce wyjść z nałogu.

Zobaczcie sami to wspaniałe miejsce, gdzie wielu rozpoczęło nowe, lepsze życie!

Sama winnica znajduje się we włoskim regionie Emilia Romagnia, pięknie położonym na łagodnych zboczach apenińskiego przedgórza. Głównym szczepem w regionie jest oczywiście sangiovese, dające głównie miękkie i owocowe wina czerwone. Najbardziej znanym w Polsce produktem Romagnii jest lekko musujące Lambrusco.

Winorośl jest tu uprawiana na terenie nieco ponad 80 hektarów, na stokach Coriano z widokiem na Rimini i Adriatyk oddalone o zaledwie 5km. Wina oceniane są rokrocznie przez krytyków z Gambero Rosso, Wine Spectator czy Roberta Parkera i otrzymują bardzo wysokie noty. Przeważają czerwone – głównie z sangiovese, ale znajdziemy także butelki z cabernet franc i sauvignon oraz merlotem. Wśród win białych dostępne są 2 rodzaje – z chardonnay i sauvignon blanc. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samymch winach – klik! Dystrybucją na terenie naszego kraju zajmuje się Vini e Affini, a spróbować możecie ich w Bardeaux w W-wie.

Reklama

Jeden komentarz na temat “Wino od trudnej młodzieży!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.