Wino roku 2010! – Brunello di Montalcino CdN 2004

O Brunello di Montalcino słyszał chyba każdy. Największa sława toskańskiego regionu i win produkowanych pod tożsamą nazwą zaczęła się w roku 1980, kiedy to właśnie Brunello di Montalcino jako pierwsze otrzymało status DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – czyli najwyższą klasę apelacji włoskich. Dziś to jedne z najbardziej znanych i zarazem najdroższych win z Italii. Niestety wielka sława i ogromny popyt rynkowy źle kooperuje z jakością – znaczek apelacji nie jest żadną gwarancją dobrego smaku wina. A szkoda, bo Brunello mogło pokusić się o prestiż i pozycję zastępnika najlepszych apelacji z Burgundii czy Bordeaux.

Dziś Brunello di Montalcino to apelacja zdominowana przez małe gospodarstwa rolne, z których każde produkuje tak naprawdę odmienne wino. Butelek wielkich powinniśmy szukać tylko u znanych, wielokrotnie nagradzanych i dobrze ocenianych producentów. W innym wypadku trunek może okazać się wielkim rozczarowaniem – mimo niebagatelnych kwot, które przyjdzie nam poświęcić na jego zakup. Samo wino musi być produkowane (zgodnie z apelacyjnym prawem) wyłącznie z gron sangiovese. W 2003 roku władze skonfiskowały butelki z etykietami Brunello di Montalcino z 4 winiarni, którym udowodniono dodanie gron cabernet sauvignon i merlot, dla uzyskania (podobno) lepszego efektu smakowego i wygładzenia nieco charakteru rustykalnego włoskiego szczepu.

Poza odpowiednią odmianą winogron, na producentach Brunello di Montalcino spoczywa obowiązek długotrwałego starzenia wina (aktualne przepisy ustalono w 1998 roku i określają minimalny okres dojrzewania na poziomie 2 lat w dębowej beczce i przynajmniej 4 miesięcy w butelce). Zazwyczaj jednak wina tzw. typu normale trafiają na rynek dopiero 50 miesięcy po zbiorach (czyli nieco ponad 4 lata), a riserva dojrzewa rok dłużej.

Brunello di Montalcino to reguły aromatyczne wina, w których odnajdziemy nuty owoców leśnych, skóry, czekolady, cynamonu czy tytoniu. W pełni dojrzałe egzemplarze należą do win mięsistych, z przyjemnymi, krągłymi taninami. Mogą być starzone nawet przez kilkadziesiąt lat dzięki odpowiedniej strukturze (moc i wysoka zawartość kwasu oraz garbniki, które potrzebują wygładzenia). Młodsze roczniki bywają nieco szorstkie, mniej subtelne, lekko prostackie – choć i tak dają już namiastkę przyszłej świetności i finezji. Tyle o ogólnych wrażeniach degustatorów Brunello Di Montalcino. Przejdźmy do naszej butelki.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

zdjęcia pobrano ze strony Azieda Agricola Casanova di Neri

Casanova di Neri to producent wina uznanego za najlepsze dostępne w Polsce w 2010 rokuBrunello di Montalcino 2004. Z kolei jedna z wcześniejszych etykiet – Tenuta Nuova z 2001 roku doceniona została przez amerykański magazyn winiarski Wine Spectator, trafiając na listę 100 najlepszych win dystrybuowanych na świecie. Casanova di Neri dzięki wyjątkowej jakości swoich produktów należy do grona najbardziej znanych producentów świata. Łączna powierzchnia winnic to ok. 55 hektarów. Winogrona zbiera się ręcznie od połowy września. Utrzymywana jest niska wydajność, na poziomie ok. 40hl z hektara, co pozwala tworzyć wina wyjątkowo ekstraktywne. Obok etykiet z logiem Azieda Agricola Casanova di Neri nie sposób przejść obojętnie!


Zatem zaprezentujmy – Brunello di Montalcino 2004 od Casanova di Neri!

Oko: Piękny, bardzo głęboki i intensywny kolor ciemnego rubinu. Dobra faktura, nadal dość duża połyskliwość. Łzy bardzo gęste, smukłe w ogromnej ilości – wino wysoce ekstraktywne

Nos: Uderza intensywnością aromatów od samego początku. Ewoluuje i bardzo intensywnie rozwija się z czasem. Zdecydowanie wymaga dekantacji i długiego rozkoszowania się. Wino medytacyjne, do odkrywania. Cała gama zapachów owocowych, przemysłowych i odzwierzęcych. Głównie wyczuć można śliwki, ciemne owoce, jagody. Pojawia się aceton, intensywny zapach skóry, spoconego siodła końskiego, słodkiego tytoniu i gorzkiej czekolady. Z czasem aromaty lasu po deszczu, grzybów, zgaszonego aromatycznego cygara.

Usta: Duża kwasowość, uzupełniona mocno rozgrzewającym (acz przyjemnym) alkoholem. Wszystko zamyka duża taniczność (szorstka i dość agresywna, wino jest nadal lekko chamskie). To wino ma już znamiona ogromnej wielkości, ale potrzebuje czasu dla poskromienia natarczywości i nabrania szlachetnej subtelności. Finisz długi i przyjemny o posmaku owoców i suszu świątecznego.

Podsumowanie: Piękne, wielkie i wybitne wino. Zrównoważone, konsekwentne, pełne i urzekające. W dodatku o strukturze, która pozwala na długie lata przechowywania. I szczerze – nie pijcie go jeszcze, potrzymajcie te butelki kilka lat – BO WARTO! Jest doskonałe, jedno z najlepszych win jaki przyszło mi degustować. Trudne, o niejednoznacznym charakterze i obliczu, trochę zaskakujące.

Karton Brunello di Montalcino 2004 od Casanova di Neri powinien znaleźć się w każdej winiarskiej piwniczce. To wino, które aż chce się obserwować i degustować jego zmiany w czasie! Bierzcie i pijcie – dostępne na wina.pl

OCENA: 95 pkt na teraz i kto wie ile po dojrzewaniu (do 97)   

4 myśli w temacie “Wino roku 2010! – Brunello di Montalcino CdN 2004”

  1. Byłem w tej winnicy poznałem właściciela mam skrzynkę kupiona w 2004 roku po 30 euro za butelkę przepiękny okolica właściciel pozwoll zwiedzić piwnice wrażenie niesamowite w piwnicy było 7500 litrów wina w tym brunello które w swoim roku uznano za wino roku we Włoszech jakieś 2000 euro butelka …

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.