Hiszpańskie łupki

Mistyczny Priorat bardzo szybko wraca do kieliszków (dość szczęśliwym zbiegiem okolicznośći). Cóż – miło dostać taki prezent na zakończenie wieczoru. Dzisiaj o butelce z tego niezwykłego regionu, której przyda się jeszcze trochę poleżakować (mimo, że jak wiadomo Prioraty – w większości przypadków – za długim starzeniem nie przepadają). Zszokuje Was swoją intensywnością i mocą! Sami sprawdźcie (u Mielża!)

CRUOR 2007
Typ: czerwone, ciężkie, wytrawne
Producent: Casa Gran del Siurana
Region: Priorat, Hiszpania

Szczepy: garnatxa negra (30%), cabernet sauvignon (30%), syrah (20%), caranyena (10%), merlot (10%)
Dojrzewanie: 14 misięcy – beczki francuskie w połowie nowe, w połowie używane
Dostępne w: Mielżyński
Cena: ok. 90 PLN
Źródło: Degustowane dzięki uprzejmości kolegi z pracy – wino otwarte podczas prowadzonego przez niego kursu sommelierskiego przy WSHiG w Poznaniu.

OKO: Barwa z fioletowym rantem , co wskazuje nadal na młodość wina. Łzy gęste i wolne.

NOS: Ciekawy z dominacją skóry, kauczuku i lakieru do drewna. Wychodzą też owoce – zwłaszcza czerwone i suszone oraz nuty pikantne.

USTA: Ostre w smaku. Tanina nadzwyczaj intensywna, atakuje od początku, jest szorstka i wysusza usta. Zaraz za nią goni alkohol (bardzo grzejący) i nadająca świeżości kwasowość. Sporo dojrzałej goryczki i różnorakich nut dębowych oraz skalnych. Jest lekko kokosowe, z wyraźną truskawką, tytoniem, dymem, herbatą owocową i mnóstwem papryki. Intensywność i mocarność – tak można je opisać w dwóch słowach.

PODSUMOWANIE: Tej potędze przyda się jeszcze czas, aby złagodzić strukturę. Póki co, budowa wina dominuje nad aromatami. Jest bardzo ciężkie, trudne, nieco nazbyt intensywne. Do pikantnego steka będzie idealne, ale w innej konfiguracji w menu może okazać się dość męczące. Nie ma tu specjalnie elegancji, ale z drugiej strony unika nowoświatowej tandety. W tym wszystkim można poczuć się lekko zahipnotyzowanym.

OCENA: 89 na teraz do 92 (za lat 3-5)  

Reklama