Do szabli synkowie – NA EGER!

Węgierskie wina coraz odważniej torują sobie drogę do polskich podniebień. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza gdy trafia się na taką butelkę jak ów egzemplarz z Encantado:

BERTA EGRI CUVEE 2009
@Encantado, 39pln w knajpie, na wynos przy happy hours ok. 30pln (bez zniżki dla stałych Klientów)
producent: THUMMERER
region: Eger, Węgry
szczep: ?
rocznik: 2009
ocena: 83-84pkt

Węgry potrafią zaskoczyć, a ich oferta jest dużo bogatsza niż tylko tokaje!

Całkiem bogate, ale przede wszystkim pięknie ułożone wino. Nos mocno kwiatowy (lilie, konwalie, kwiat lipy) oraz owocowy (od cytrusów i agrestu, aż po świeżo skrojony grejpfrut), z delikatnie wyczuwalną słodyczą (kandyzowany ananas i suszona morela w tle). W ustach zachwyca doskonały balans – jest wyraźna kwasowość, uzupełniona o nuty słodyczy, dojrzałą (choć delikatną goryczkę) i podpierający budowę alkohol, który będąc wyczuwalnym zupełnie nie przeszkadza. Nie jest to rześka dziewka, a raczej ułożona dama, choć niezbyt szacowna i w młodym wieku, ale i tak Was zauroczy! Wino nadzwyczaj pijalne, bardzo szybko znika z kieliszków. 2009 rocznik wydaje się idealny do picia w tej chwili. Przywodzi na myśl równie ciekawą butelkę z MineWine, czyli MagLen, o której też powinniście poczytać.

Doskonała okazja do spróbowania tej butelki pojawi się jutro, na Kolacji Morskiej w Encantado (niestety miejsc już brak!), gdzie Iga zaserwuje najgenialniejsze owoce morza w Poznaniu, Maciej wybrał idealnie pasujące do nich wina, a ja (w zastępstwie) nieco o nich opowiem. Zatem zapraszam – zapewne będzie pysznie i ciekawie! Krewetki, kalmary i anchois do boju!

Reklama