Kamienie znów przemówiły – Saxa Loquuntur Uno 2010

Ledwie zdążyłem przebić się przez francuską ofertę Lidla, którą na dniach będę recenzował na blogu, a tu mała niespodzianka – kurier z paczką win włoskich i jednym Hiszpanem od dyskontu. I właśnie od Półwyspu Iberyjskiego zaczniemy, bo do Lidla wraca Saxa Loquuntur Uno w nowym roczniku. Wino, które polecałem już dwukrotnie, po raz kolejny robi pozytywne wrażenie.

Saxa Loquuntur Uno 2010
Producent: Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro
Region: DOC Rioja
Rocznik: 2009
Szczepy: Tempranillo i Garnacha
Cena: 22,22 PLN
Ocena: 4-

Fioletowe refleksy i błyszcząca faktura świadczą od samego początku o młodości tego wina. W nosie przeważają owoce – po części dojrzałe i soczyste, po części nieco przegotowane=konfiturowe. W tle pojawiają się zioła i delikatne nuty skórzane. W ustach jest mocno owocowe, wchodząc nawet w delikatną jogurtowość. Wyraźna kwasowość jest kręgosłupem wina, a równoważy ją alkohol i garbnik, choć pozostają nieco z tyłu. Podsumowując, mamy wino o dobrych aromatach i solidnej budowie – dość krągłe, choć może odrobinę niezrównoważone. Rocznik 2010 wydaje się bardziej owocowy i nieco łatwiejszy w piciu. Z pewnością znajdzie szerokie grono zadowolonych odbiorców, zwłaszcza w cenie 22,22pln!

p.s. Czy ktoś mógłby znaleźć dla mnie butelki z 2009 – osobiście wolę tamten stonowany, elegancki i nieco skryty charakter. Rocznik bieżący bardziej przypomina Riberę del Duero niż klasyczną Rioję 🙂

Reklama

3 myśli w temacie “Kamienie znów przemówiły – Saxa Loquuntur Uno 2010”

  1. Wino moim zdaniem jedynie poprawne – nie rzuca na kolana. Po tej marce możnaby się spodziewać nieco więcej choć źle nie jest.

    Polubienie

    1. Wyróżnia je przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości. Nic wybitnego – tu przyznaję rację, ale będąc w Lidlu na pewno warto sięgnąć po tą butelkę.

      Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.