BOLFAN – CHORWACKI RIESLING BIODYNAMIK

Tomislav Bolfan i jego enolog Luka Košćak to naturaliści z krwi i kości. Przy minimalnej interwencji tworzą wina niezwykle soczyste i aromatyczne, które w żaden sposób nie są pretensjonalne, wynaturzone, przesadnie utlenione. Pozostają czyste, świeże i ekspresyjne i dają niezwykłą radość picia. W północnym skrawku Chorwacji znajdziecie takie perełki jak poniższa:

BOLFAN RAJNSKI RIZLING 2011

DSC_0356
Bardzo aromatyczny i świeży nos z mnóstwem cytrusów i owoców tropikalnych (mango, papaja i ananas z puszki), uzupełniony o nuty świeżo skoszonej trawy. Przyjemne usta o wysokiej kwasowości, równoważonej nieco wyższym cukrem resztkowym (nominalnie wino jest wytrawne, ale na czuja ma 5-6g cukru na litr). Niezwykle pijalna i uniwersalna propozycja, która z pewnością jest w stanie zdobyć szerokie grono zwolenników. Mimo, że mało rieslingowe, ma w sobie sporo uroku. Chorwacka cena 8,80euro. Sporo.

Bezcenne są natomiast pejzaże roztaczające się z gościnnego budynku winnicy. Położony w najwyższym punkcie wzniesień górujących nad Zlatar – miastem i regionem będącym jednym z najstarszych winiarskich obszarów kraju. I choć wiejski domek z wielkim ekranem LCD w każdym pokoju to oksymoron absolutny, a jednak ma swój urok. Mam nadzieję, że kiedyś uda się tam zajrzeć, najlepiej na pionową degustację w akompaniamencie lokalnej kuchni.

Vinski_vrh-vinograd-2-800
pobrano ze strony producenta
Reklama