CHORWACI W NATARCIU!

Dzisiaj mam dla Was nie lada atrakcję. Gościnny wpis Macieja Katarzyńskiego, jednego z najstarszych sommelierów w Poznaniu, prawdziwego pasjonaty i rzec można weterana wina w naszym mieście!

W grupie kilkunastu osób, powołując do życia Klub Sommelierów Poznańskich, w minioną środę otworzyliśmy chorwackie próbki nadesłane przez producentów, poszukujących importerów za pośrednictwem magazynu Czas Wina. Listę win wraz z notką degustacyjną Macieja znajdziecie poniżej.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniach Klubu proszę o kontakt (jt.malecki@gmail.com). Warunek konieczny – praca w branży jako sommelier lub doradca klienta w sklepie specjalistycznym (bezpośrednia obsługa finalnego konsumenta)!

__________________________________________________________

DARUVAR Graševina 2011,
graševina 100%
alc. 11,9 %
Slawonia/Region Naddunajski

Zaskakująco „płaczliwe” wino jak na tak małą zawartość alkoholu, ale to chyba nawet jego zaleta. Platynowy i połyskliwy kolor, w pierwszym nosie przypomina rieslinga, stylem Austrię, z nutami jabłek, ostrężyn, brzoskwiń i dotknięciem miodu. Po zamieszaniu mamy bardziej Alzację, lecz niepokojąco pojawia się większa dawka miodu (jakby gryczany) i ogryzek. wino ma dobrą kwasowość z pikantną nutą i jest dość wyraziste.

Przyzwoite wino do 30 zł, cena powyżej 40 zł może sprawić, że będzie niesprzedawalne.

Grasevina-Daruvar-Kvalitetna

__________________________________________________________

VELIKANOVIĆ Sauvignon 2011, Lagradi
sauvignon blanc 100%
alc. 12,8 %
Wyżyna Chorwacka

Pierwsza sprawa to etykieta: do poprawienia. Przyjemnie platynowe wino, połyskliwe, z dobrą nogą. Nos zapowiada się doskonale z nutami agrestu, liczi i brzoskwini, a po zamieszaniu pojawia się ziołowy ornament. W ustach wino jednak troszkę traci, mimo, że jest jakiś balans między kwasowością, słodyczą i pikanterią. Chyba brakuje mu ciała i wyrazistości stylu.

Przyzwoite wino do 25 zł, cena powyżej 35 – 40 zł może już okazać się blokująca.

___________________________________________________________

VERALDA Malvazija Prestige 2011
malvazija 100%
alc. 13,5%
Istria

Elegancka łza wskazuje, że mamy do czynienia co najmniej z dobrym winem. To tombakowo-złote wino pachnie miodem lipowym z grzanym piwem, lukrem z drożdżowego placka, ale i nutką mokrego papieru po zamieszaniu. W ustach wino wydaje się nader dziwne, jak gdyby poszukujące własnego stylu i mimo, że nie jest złe, to nie jest też czymś ponadprzeciętnym.

30 – 35 zł można dać maksymalnie (*cena proponowana/rekomendowana w ciemno)

malvazija

____________________________________________________________

GALIĆ Pinot crni 2010
pinot crni (pinot noir)
alc. 13,4%
Slawonia i Region Naddunajski – Dolina Požega

Klasyczna kolorystyka jak na pinot noir z ceglastymi refleksami i doskonała łza wprowadzają na samym początku w dobry nastrój. Piękny, ciepły i korzenny bukiet z nutami wędzonego boczku i likieru cassis podkręcają emocje. Niestety usta nie podejmują walki z tak wysoką poprzeczką i dają zaledwie poprawne odczucia, troszkę wodnite i zbyt lekkie, ale z zaznaczonymi taninami i owocowością. Generalnie dobre wino

do 50 zł i ani grosza więcej 🙂

____________________________________________________________

FERAVINO Frankovka Miraz 2009
frankovka
alc. 13,7%
Slawonia i Region Naddunajski

Ciemnowiśniowa, szokująca in plus frankovka. Zarówno z wyglądu, jak i w bukiecie czy w ustach przypomina wina z Ribera del Duero, a nawet można się doszukać wątków Bolgheri (!). Czekolada z lukrecją, mocna alkoholowość, pieczony boczek i grafit to konstrukcja wiodąca bukietu. W ustach nieco lżej (i bardzo dobrze), ale elegancko i z dobrym balansem. Bardzo udane wino.

spokojnie do 70, a może nawet 80 zł

Frankovka_product_big
____________________________________________________________

KORTA KATARINA Plavać Mali 2008
plavac mali
alc. 15%
Dalmacja; Dingać i Postva – jedne z najważniejszych parceli całego kraju
zaskakujące, ciemnowiśniowe, o skoncentrowanej budowie wino

Nos mocno alkoholowy, likierowy, marcepanowy, buraczano-ogórkowy (ogórki z beczki). W ustach mamy eksplozję agresywnych tanin, ale z uwagi na poprzednie doznania tak chyba musi być. To bardzo dobre, konkretne, niezwykle wyraziste wino można podać chyba tylko do krwistych steków i najlepszych dojrzałych serów. Wysoka jakość.

120 zł … ale znajdą się tacy co i docenią to wino za większe pieniądze

22636_239116482405_3584711_n

____________________________________________________________

Dalej mówię ja, redaktor naczelny 🙂 Przede wszystkim to nie koniec chorwackiego test panelu i kolejne wina pojawią się na blogu wkrótce. Jednak wyniki już są zaskakujące = zadziwiająco dobre. Wina bronią się jakościowo, są ciekawe, wyraziste, sporo w nich unikatowego charakteru. Niestety blokuje je cena. Propozycje Macieja (odpowiadające +/- propozycjom cen wszystkich uczestników), które widać powyżej, często nijak miałyby się do polskiej kwoty na paragonie. Wspaniała Korta Katarina kosztuje ex-works (bez podatków, w cenie netto) ponad 15euro, czyli tyle co niezłej klasy Barolo (patrz powyżej 150pln na półce). Veralda Malvazija to zakup na poziomie 7-9 euro, czyli przynajmniej 70 złotych w Polsce, a mogłoby się pojawić i magiczne 99zł, podobnie jak GALIĆ Pinot crni! No coż, chciałbym aby te wina pojawiły się na polskich półkach, ale w rozsądnych cenach, konkurencyjnych wobec uznanych regionów winiarskich. Co będzie – zobaczymy.

Wina nadesłali organizatorzy Salonu Win Chorwackich w Krakowie – Vinart, Czas Wina i Wine Service

Reklama

3 myśli w temacie “CHORWACI W NATARCIU!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.