KLASYFIKACJA RIESLINGA

NIEMCY – VDP i tradycyjna klasyfikacja

[uwaga – to tylko wstęp powstającego artykułu. ciąg dalszy wkrótce]

VDP (Verband Deutscher Qualitäts- und Prädikatsweingüter) powstało w 1910 roku. Nikt nie ukrywa, że początkowo było to towarzystwo wzajemnej adoracji i do dziś zarzut ten często pojawia się wobec zrzeszenia niemieckich winiarzy, który sami siebie uznali za najlepszych. Po prawdzie, wyłącznie usankcjonowali swoją pozycję oraz jakość działek, które są ich własnością. Bowiem wiadome było od zawsze, że to oni wytwarzają czołowe wina kraju. Na tych właśnie stokach, przy odpowiednich warunkach mikroklimatycznych, glebowych i szeregu innych czynników naturalnych, od wieków otrzymuje się najgenialniejsze rieslingi, silvanery, białe, szare i późne pinoty.

VDP-Logo2

Niemal od początku swojego istnienia VDP dba o wyraźną komunikację wizualną. Logo stowarzyszenia – orzeł z winogronami – powstał w 1926 roku i jest niezmieniony do dziś. W 1982 roku wszyscy członkowie VDP zgodzili się na obligatoryjne użycie znaku na butelkach win (w dowolnym miejscu), a w 1991 na kapslach okalających szyjkę butelki. Dziś znak ten jest gwarancją wysokiej jakości i sięgając po orzełka VDP możemy mieć niemal pewność otwierania klasycznego wina niemieckiego, dobrze reprezentującego swój szczep, region i konkretne siedlisko!drei_weisse_vdp_kapseln_02

Wymogi VDP dotyczące produkcji zamykają się właściwie w jednym zdaniu – „wyłącznie to co najlepsze, jest wystarczająco dobre”. Konkretnie dotyczy to poniższych norm :

  • najlepsze działki (osobno sklasyfikowane)
  • praca w winnicy w zgodzie z naturą
  • ograniczone zbiory (max. 75hl/ha dla Gutswein – norma zmniejszana z każdą kolejną kategorią jakościową parceli: Erste Lage – 60hl/ha, Grosse Lage: 50hl/ha)
  • obowiązkowe ręczne zbiory od kategorii nominowanej Erste Lage
  • obowiązkowe oznaczenie pochodzenia – dokładnej wioski lub parceli (nie dotyczy podstawowych win = Gutswein)

KLASYFIKACJA DZIAŁEK

VDP-pyramide-braun-01-1024x462

GROSSE LAGE (tłum. doskonała lokalizacja)

Szczyt niemieckiej klasyfikacji parceli winiarskich, które dają wina pełne ekspresji i o wydłużonym potencjale dojrzewania. Wina wytrawne w tej kategorii noszą oznaczenie VDP.GROSSES GEWÄCHS (w skrócie GG) i muszą mieć dojrzałość moszczu min. na poziomie Spätlese, a często przekraczają normy Auslese (co zgodnie z prawem VDP nie może być oznaczone na etykiecie). Wyłącznie słodkie noszą tradycyjne oznaczenia Prädikat: Kabinett, Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Eiswein or Trockenbeerenauslese. Ta kategoria to absolutnie najlepsze wina całych Niemiec, odpowiednik francuskiego Grand Cru

ERSTE LAGE (tłum. pierwsza lokalizacja / pierwsza klasa)

Pierwszej klasy winnice, zwykle te same wzniesienia co dla Grosse Lage, ale w szerszych granicach. Nieco podniesione normy wydajności (60hl/ha). Nadal obowiązuje poziom dojrzałości moszczu na poziomie min. Spätlese dla win wytrawnych. Noszą one także oznaczenie konkretnej działki VDP.ERSTE LAGE oraz dookreślenie „Qualitätswein trocken”. Znów wyłącznie wina słodkie oznaczone są Prädikatem.  Wina te są odpowiednikiem francuskiego 1er Cru.

ORTSWEIN (tłum. wino z miejsca)

Winnice o wyższej jakości, z typową charakterystyką miejsca pochodzenia. Kategoria, w której najwięcej jest win o doskonałej relacji jakości z ceną. Wydajność max. 75hl/ha, dla win wytrawnych określenie „Qualitätswein trocken” + miejsce pochodzenia (wioska). Słodkie z Prädikatem. Odpowiednik francuskiego village.

GUTSWEIN

Podstawowe wina, określane najczęściej jako dobry entry level. Z założenia mają być łatwiejsze w piciu, mniej skoncentrowane i szybko gotowe do konsumpcji. Na kapsule lub etykiecie mogą, ale nie muszą nosić znak VDP i określenie VDP Gutswein. Zarówno słodkie jak i wytrawne wina mogą nosić dookreślenie Prädikatem, ale wyłącznie na poziomie Kabinett i Spätlese. Wyższe kategorie dojrzałości moszczu zarezerwowane są dla bardziej prestiżowych kategorii win.

Prädikatswein (niegdyś Qualitätswein mit Prädikat = QmP)

Prädikatswein to kategoryzacja oparta o dojrzałość gron, a dokładnie wagę moszczu, dzięki której bada się zawarty w nim cukier. Ta klasyfikacja daje jedynie powierzchowną wiedzę i nie odnosi się bezpośrednio do jakości ani stylu wina. Jej głównym wyznacznikiem jest skala Oeschle.

AUSTRIA – [wkrótce]

ALZACJA – GRAND CRU [wkrótce]

Lepsze pole daje lepsze wino. Większość najistotniejszych działek Alzacji znajduje się w jej południowej części i cieszy się zaletami stromych stoków o wschodniej, bądź południowo-wschodniej ekspozycji.

Reklama