RYUUNOSUKE MIFUNE – mistrz sushi nie żyje!

Mer Paryża nigdy nie szczędził salonowego blichtru sobie ani swoim Gościom. Ostatnia wydana przez niego kolacja miała miejsce w osławionym Musée d’Orsay, a poprowadził ją nikt inny jak mistrz sushi, jeden z trójki największych kucharzy tego gatunku – RYUUNOSUKE MIFUNE. Niestety cała uroczystość zakończyła się już w trackie przystawki jego niespodziewanym zgonem. Jako oficjalny powód policja przedstawia zatrucie składnikami przygotowywanej kolacji.

2800800mockup_czerwonezloto

Na owej kolacji pojawił się m.in najsłynniejsza krytyk kulinarna świata – Valerie Gabin, o której gwiazdki zabijają się niemal dosłownie wszyscy Szefowie świata. Tymczasem jej partner – znany nam już wcześniej luksemburski kucharz i detektyw-amator – Xavier Kieffer, jest niemal pewny, że zatrucie Mifune nie było przypadkiem. Na prośbę mera Paryża i swej ukochanej rozpoczyna prywatne dochodzenie!

Po raz kolejny nie są to informacje z pierwszych stron paryskiej prasy codziennej a historia jaką przedstawia Tom Hillenbrand w kryminale kulinarnym „Czerwone Złoto”, będącym kontynuacją „Zakazanego Owocu”. Wartka fabuła, lekkość czytania, świat kuchni pełnej brudnych pieniędzy i ludzi, którzy jeszcze większe kwoty są w stanie wyłożyć by do dzieł takowej kuchni spróbować. Fabuła toczy się tym razem wokół legendarnych już historii o najcenniejszej rybie świata – tuńczyku błękitnopłetwym. W realnym świecie, w 2013 roku na targu Tsukiji w Tokio sprzedano 220 kilogramową rybę za ponad 1,3 miliona euro!

japan-fish-market-bid-won-tuna
Kiyoshi Kimura z najdroższym tuńczykiem świata © Business Insider

Kolejny tom książki czyta się podobnie jak pierwszy – jednym tchem. Pojawiają się narracyjne podobieństwa, Kieffer znów zdaje się głównym podejrzanym jednego z zabójstw i musi to wszystko odplątać (a tak – ponownie Mifune nie jest jedynym uśmierconym kucharzem). Fabuła osadzona jest jednak w innych realiach i toczona na tyle wartko, że nie będzie czasu na nudę. Dodatkowo na tacy dostajemy dobrze podany, choć mało doprawiony w pikantne szczegóły romans. W tle sporo rieslinga i rivanera, dobrego jedzenia, tradycji sushi i świata handlu drogocenną rybą. W tą historię można w 100% uwierzyć. Osobiście polecam – z przyjemnością czytałem od początku do końca z kieliszkiem wina w drugiej ręce! Choć do kanonu światowej literatury z pewnością owo cudo nie wejdzie. Podobno szykowana jest kinowa adaptacja książek. Jeśli filmy dobrze oddadzą wątki kulinarne, to z chęcią zasiądę w wygodnym fotelu przed dużym ekranem.

—————————————

Wydawnictwo: Smak Słowa
Cena rekomendowana: 34,90 zł

Reklama